Увод
През 2012 г. общото събрание на ООН одобри предложението, че от 2013 г. датата 20 март ще се почита като ден на щастието. „Преследването на щастието е фундаментална човешка цел”, се казва в резолюцията.Щастието
Какво е това? "Чувство и състояние на удовлетворение от живота"(1). Близки по смисъл са думите сполука, късмет, успех, благополучие, блаженство, радост.
Изглежда, че щастието е характеристика на всички живи същества или поне на животните. Все пак, ние сме хора и затова обикновено се интересуваме от собственото си щастие и от щастието на хората които обичаме.
Усмивката на лицето на един човек е най-ясния признак, че той е щастлив.Причините
Какво ни кара да се чувстваме щастливи и какво ни кара да се усмихваме? Какви са причините? Близките по смисъл думи сочат към идеята, че човек е щастлив тогава когато изпитва радост и добро настроение (блаженство) заради късмета, че е получил някакви блага.
Следователно, получаването на блага е причина за изпитването на щастие.
Думата "Благо" трябва да се разбира доста общо. Благата могат да бъдат матeриални или нематериални.
Примери за блага
- храна
- вода
- дрехи
- жилище
- инструменти
- пари
- любов, грижи, обич
- признание
- уважение
- власт
- прошка
- извинение
- услуга
- (договор за) работа
Нуждите
Хората консумират получаваните блага, т.е. по някакъв начин благата служат за удовлетворяване на техните нужди и потребности.
Никога не бива да забравяме, че ние сме социални същества, тоест:
- живеем заедно с други хора,
- другите хора имат подобни нужди, желания и стремежи;
- част от благата ние ги създаваме или консумираме колективно, т.е. синхронизирано, заедно с други хора.
От думи към действия
Ние може да си говорим за щастие, за блага, за задоволяване на нужди и дори - за начините по които правим тези неща, но всичко това са само думи. И пожелнията за здраве, за щастие, късмет, за любов и т.н. също са само думи.
Реалността обаче, е нещо повече от дума. Тя съществува. И ние, хората, сме част от нея. Ние живеем в настоящия момент и непрекъснато си взаимодействаме с нашето обкръжение. Обкръжението на един човек е всичко това, което има значение за него: мястото където се намира, неговите вещи, пари, хората с които работи, семейството, магазините и т.н.
„Преследването на щастието е фундаментална човешка цел”
Обърнете внимание на думата "преследването"! Всеки човек има право да го търси, да го иска, да се стреми към него и да предприема действия, за да го получава. Щастието не е нещо, което едни хора го имат, а други го нямат. Щастието е временно емоционално състояние на удовлетвореност, което човек изпитва тогава, когато удовлетворява някаква своя нужда.
ПРАВЕТЕ НУЖНОТО И ЩЕ БЪДЕТЕ ЩАСТЛИВИ
(1) Речник на думите в българския език. (http://rechnik.info/щастие)